fbpx
Home > Debaty > Łódź łączy czy dzieli? – debata o reformie komunikacji zbiorowej

Łódź łączy czy dzieli? – debata o reformie komunikacji zbiorowej

2 kwietnia 2017 roku nastąpiła diametralna zmiana tras i rozkładów jazdy komunikacji zbiorowej w Łodzi, ambitnie nazywana przez media, urzędników i mieszkańców rewolucją komunikacyjną. Cały proces poprzedzony był cyklem konsultacji społecznych pt. „Łódź łączy”. W rzeczywistości:

  1. Dokonano największych zmian w komunikacji publicznej w Łodzi od 2001 roku.
  2. Przeprowadzono najobszerniejsze konsultacje społeczne w historii miasta obejmujące blisko 100 spotkań z mieszkańcami w terminie od listopada 2015 roku do marca 2016 roku.
  3. Planowano dostosować funkcjonalność siatek połączeń do zmieniających się potrzeb mieszkańców.
  4. Jesienią 2017 roku zlecono uzupełnione badanie ankietowe mające na celu poprawę jakości usługi oferowanej przez MPK Łódź.

Pomimo tego, wielu mieszkańców Łodzi zawiodło się na przeprowadzonych zmianach i ocenia rewolucję komunikacyjną jako nieudolny przewrót. Potwierdzają to liczne komentarze publikowane na portalach społecznościowych i informacyjnych, a także telefony od mieszkańców do redakcji gazet.  Zatem powstaje pytanie: Co zawiodło? Czy przyczyną niezadowolenia jest błędna komunikacja urzędników z mieszkańcami i źle przeprowadzone spotkania konsultacyjne? Brak wystarczających środków finansowych do skutecznej modernizacji siatki połączeń? A może przyczyna tkwi w kwestiach technicznych, które z przyczyn obiektywnych nie mogą dostosować się do zapotrzebowania łodzian? Czy zmiany organizacyjne dokonane w tym miesiącu zmienią tą sytuację? Co zrobić by rzeczywiście poprawić funkcjonalność komunikacji zbiorowej w Łodzi i spopularyzować właśnie ten środek transportu?

Przyjdź i włącz się w dyskusję na temat zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Łodzi. Jedenasta już debata z cyklu #ŁodzianieDecydują odbędzie się tradycyjnie w trzeci wtorek miesiąca (20 lutego) w godzinach 18.30-20.30 w siedzibie Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO) przy ulicy Pomorskiej 40 w Łodzi (lewa oficyna, parter).

Do dyskusji zostali zaproszeni:

  1. Stanisław Biega – Centrum Zrównoważonego Transportu
  2. Tomasz Bużałek* – Biuro Strategii Miasta UMŁ, Inicjatywa na Rzecz Przyjaznego Transportu, jeden z twórców zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej
  3. Bartosz Domaszewicz* – Radny, Przewodniczący Doraźnej Komisji ds. Transportu
  4. Kamil Śmiechowski – Interdyscyplinarne Centrum Studiów Miejskich Uniwersytetu Łódzkiego
  5. Przedstawiciel mieszkańców ulicy Szklanej* – Zaangażowany w protest przeciwko zmianom w funkcjonowaniu MPK w Łodzi
  6. Jacek Wesołowski – Profesor, Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej
  7. Hanna Zdanowska* – Prezydent Miasta Łodzi

Debatę poprowadzi Rafał Górski – społecznik, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO).
*w trakcie potwierdzania

Zapraszamy!

W razie pytań prosimy o kontakt z Łukaszem Janeczko
E: lukasz.janeczko@inspro.org.pl | T: 512 034 283 |