fbpx
Home > Debaty > Nowy Jedwabny Szlak – to zmienia wszystko. Świat, Polska, Łódź.

Nowy Jedwabny Szlak – to zmienia wszystko. Świat, Polska, Łódź.

„Nowy Jedwabny Szlak – to zmienia wszystko. Świat, Polska, Łódź” pod taką nazwą zorganizowaliśmy 16 października 2017 roku w Hotelu Andels specjalną debatę w ramach comiesięcznego cyklu Łodzianie Decydują.  Jako organizacja wspierająca X Europejskie Forum Gospodarcze w Łodzi mieliśmy możliwość przygotowania na to wydarzenie dyskusji poświęconej zarówno tematyce gospodarki jak i rozwojowi naszego miasta. Już od samego początku wiedzieliśmy, że podjęcie tematu Jedwabnego Szlaku – koncepcji współpracy gospodarczej i infrastrukturalnej Chin z krajami Europy będzie słusznym wyborem. Na temat tego projektu geopolitycznego narosło bowiem wiele mitów, plotek, sprzecznych informacji. Tym samym stwierdziliśmy, że przeprowadzenie merytorycznej dyskusji (zwłaszcza podczas tak ważnego wydarzenia) będzie nie tylko mile widziane, ale wręcz pożądane. Do debaty postanowiliśmy zaprosić ludzi ze świata nauki, polityki, biznesu oraz studentów – przyszłość naszego kraju i miasta, która będzie aktywnie uczestniczyć w budowaniu lepszego jutra.

Nasze zaproszenie przyjęli:

  • Prof. Dominik Mierzejewski- kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich, profesor w Katerze Studiów Azjatyckich WSMiP UŁ
  • Jarosław Żak – Dyrektor ds. operacyjnych spółki Hatrans
  • Piotr Apel – poseł na Sejm VIII kadencji
  • Krzysztof Ruciński – Przewodniczący Stowarzyszenia Nowa Łódź

Podczas debaty poruszyliśmy kwestie przyszłości, perspektyw i szans dla Łodzi w związku z planami Chin dotyczącymi reaktywacji koncepcji handlu z innymi krajami opartej na transporcie lądowym, jako alternatywie dla ryzykownego z punktu widzenia geopolitycznego transportu morskiego.

Zarówno Profesor Dominik Mierzejewski jak i Jarosław Żak wskazali na pewne bariery wejścia na rynek chiński z polskimi produktami. Podkreślili, że gospodarka ta jest dopiero w fazie rozwoju, więc istnieje mniejsza szansa na ochronę patentową, a same preferencje konsumenckie Chińczyków są często sprzeczne i trudne do realizacji. Tym samym potwierdzili, że szansą dla polskich przedsiębiorców jest przede wszystkim import produktów, które mogą posłużyć do zaawansowanej produkcji np. elektronicznej. Bowiem chińska gospodarka to ogromna zdolność produkcyjna, ale wciąż jest stosunkowo zacofana pod kątem technologicznym. W przypadku ewentualnego eksportu do Chin najważniejsze jest podejście całościowe i współpraca polskich firm.

Krzysztof Ruciński podkreślał, że aby nawiązać współpracę z Chinami na zasadach partnerskich wymagane jest wsparcie i modernizacja infrastruktury kolejowej – jako najbardziej efektywnej w tym czasie. Brak rozwoju kolejowego spowoduje jedynie to, że Polska stanie się tylko krajem tranzytowym i nie będzie czerpała realnych korzyści ze współpracy.

Piotr Apel stwierdził, że bez względu na to czy jako kraj włączymy się w projekt Jedwabnego Szlaku czy też nie i tak on powstanie. Zatem pytanie brzmi nie czy powinniśmy się włączyć w tą koncepcję, ale z jakim pomysłem, produktami powinniśmy do niego wejść by zyskać jak najwięcej.

Debatę poprowadził Rafał Górski – Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Całą debatę możecie Państwo zobaczyć poniżej: