fbpx
Home > Debaty > Ulica Piotrkowska

Ulica Piotrkowska

Debata pt. „Piotrkowska wódką płynąca czy Park Kulturowy” za nami. Tym razem w nieco węższym gronie zastanawialiśmy się jaki jest obecny wizerunek Piotrkowskiej oraz jaką strategię jej rozwoju władze miasta chcą wzmacniać. Dyskutowaliśmy również o tym, czy sprzedaż alkoholu po godzinie 24.00 zaburza charakter ulicy Piotrkowskiej jako parku kulturowego.

Debata w porównaniu do poprzedniej przebiegała w zdecydowanie spokojniejszej atmosferze. Czy przyczyną tego jest niskie zainteresowanie tematem ożywienia ulicy Piotrkowskiej? Czy mieszkańcy najpopularniejszej ulicy w naszym mieście są pogodzeni z obecnym kształtem i strategią rozwoju? A może zawodzi komunikacja na linii władze miasta-mieszkańcy.

Głos w dyskusji zabrał m.in Maksymilian Fojtuch, członek Wspólnoty Mieszkaniowej Piotrkowska 71, osoba która zwróciła uwagę na brak spójności wizji ulicy Piotrkowskiej. Katalizatorem do takiej refleksji był spór części mieszkańców wspólnoty z przedsiębiorcą Panem Piotrem Dopierałą, właścicielem klubu Łódź Kaliska oraz baru Bistro.

Do uwag odniósł się sam właściciel w/w lokali oraz przedstawił swoje racje oraz wersję wydarzeń. Z jego punktu widzenia, spór z mieszkańcami wspólnoty jest bezzasadny, czego dowodem ma być wyrok sądu w sprawie zmiany sposobu głosowania nad koncesjami z większościowego na ilościowy.

Paweł Bliźniuk- Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi komentował spór pomiędzy mieszkańcami wspólnoty mieszkaniowej oraz Panem Piotrem Dopierałą. Wskazał również, że przepisy prawa skutecznie uniemożliwiają dokonanie wielu zmian czy podjęcie stosownych uchwał. Jednym z podanych przykładów był brak możliwości rozdzielenia funkcji sprzedaży alkoholu ze wskazaniem na spożycie na miejscu bądź na wynos. Taki stan prawny uniemożliwia m.in ograniczenie działalności sklepów alkoholowych.

Marek Janiak- Dyrektor Biura Architekta Miasta wyjaśnił pojęcie parku kulturowego, którym została objęta ulica Piotrkowska oraz jej okolice. Narzędzie prawne jakim jest park kulturowy odnosi się przede wszystkim do architektury oraz ochrony zabytków, nie zaś do samej funkcji kulturalnej. Zauważył również, że kwestia obecności sklepów sprzedających alkohol w miejscach prestiżowych nie jest do końca oczywista, a takie sklepy występują również na rynkach w innych miastach.

Do kwestii strategii rozwoju ulicy Piotrkowskiej odnosili się również Jacek Wesołowski oraz Mariusz Sokołowski. Zwracali oni uwagę przede wszystkim na zatracenie przez Piotrkowską dawnej funkcji jaką była działalność handlowa oraz brak spójności działań władz miasta w zakresie rozwoju ulicy, komunikacji miejskiej, która przyciągnęłaby ludzi na „Pietrynę”.

Całą debatę „Piotrkowska wódką płynąca czy Park Kulturowy”  możecie zobaczyć w serwisie YouTube.

W dyskusji udział wzięli:

  1. Paweł Bliźniuk- Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi
  2. Piotr Dopierała- Łódzki przedsiębiorca, właściciel m.in lokalu Bistro oraz klubu Łódź Kaliska
  3. Maksymilian Fojtuch- Mieszkaniec Wspólnoty Piotrkowska 71
  4. Marek Janiak- Biuro Architekta Miasta Łodzi
  5. Mariusz Sokołowicz- Prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej
  6. Jacek Wesołowski- Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, członek Rady INSPRO

Dyskusję moderował Rafał Górski- Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO)

Więcej o temacie możecie przeczytać w naszym artykule: Poradnik „rollowania” po łódzku. O problemach Wspólnoty Mieszkaniowej Piotrkowska 71

Zachęcamy również do zapoznania się z kalendarium wydarzeń, które odnosi się do tej sprawy

Przydatne dokumenty:

Strategia ul. Piotrkowskiej

Wyniki konsultacji ws. utworzenia Parku Kulturowego na terenie ul. Piotrkowskiej

Uchwała ws. utworzenia Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej