fbpx

Debata #ŁodzianieDecydują: Łódź – miasto znikające czy rozwijające się?

W maju Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o liczbie ludności na koniec 2017 roku. Z badań wynika, że Łódź w ciągu roku straciła aż 6 tysięcy osób i liczy obecnie zaledwie 690 tys. mieszkańców. Ten wynik zbliża nas coraz bardziej do Wrocławia (638 tys.) i oddala od drugiego Krakowa (767 tys.).

Według prognoz w 2050 roku Łódź może liczyć tylko 484 tysięcy mieszkańców!

Czy spadek liczby łodzian związany jest z jakością życia w naszym mieście? W 2017 roku na zlecenie Urzędu Miasta Łodzi przeprowadzono badanie, które miało odpowiedzieć na to pytanie. Ich rezultat pokazał jasno – respondenci zauważyli dobre zmiany, ale wciąż negatywnie oceniają wiele aspektów życia codziennego. Do najbardziej krytykowanych należą: poziom czystości miasta – 41 proc. negatywnych odpowiedzi, możliwość poruszania się po mieście i wygląd kamienic – 37 proc. negatywnych odpowiedzi. To co najważniejsze i jednocześnie najbardziej niepokojące, blisko jedna trzecia ankietowanych wyraziła gotowość do wyprowadzenia się z Łodzi!

Czy Łódź rzeczywiście się wyludnia, czy jest to nieuzasadniona panika? Jak skutecznie przeciwdziałać emigracji z naszego miasta i jak aktywnie promować napływ nowych mieszkańców? Czy Łódź za kilkadziesiąt lat stanie się „miejską pustynią”? Na te pytania odpowiemy w gronie mieszkańców, społeczników, radnych, przedstawicieli władz miasta i ekspertów.

Gościem specjalnym debaty będzie dr Emilia Jaroszewska z unikatowego projektu CIRES, który jako pierwszy w Polsce zajął się kompleksową analizą kurczenia się miast w Europie Środkowo-Wschodniej.

14 debata z cyklu #Łodzianie Decydują odbędzie się 29 maja (wtorek) w godzinach 18.30-20.30 w biurze Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO), przy ulicy Pomorskiej 40 (lewa oficyna, parter).

Do rozmowy zaprosiliśmy: 
1. Hanna Zdanowska* – Prezydent Miasta Łodzi
2. Adam Mikołajczyk – Fundacja Best Place, Marketing miejsc
3. dr Emilia Jaroszewska – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
4. prof. Piotr Szukalski – Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Uniwersytet Łódzki
5. Piotr Jankowski – Narodowy Instytut Studiów Strategicznych
6. Krzysztof Witkowski* – Virako Nieruchomości
*w trakcie potwierdzania

Debatę poprowadzi Rafał Górski – prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO)

Zapraszamy!