fbpx
Home > Debaty > Orientarium i Zielone Expo

Orientarium i Zielone Expo

Dwunasta już debata z cyklu #ŁodzianieDecydują odbędzie się wyjątkowo w ostatni wtorek miesiąca (27 marca) w godzinach 18.30-20.30 w siedzibie Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO) przy ulicy Pomorskiej 40 w Łodzi (lewa oficyna, parter).  W tym miesiącu chcemy poruszyć temat dwóch kosztownych inwestycji: budowy Orientarium oraz organizacja EXPO 2024. Tym samym chcemy sprawdzić czy wydatki na nie poniesione znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistych możliwościach naszego miasta. O co chodzi w tych dwóch projektach?

3 grudnia 2015 roku władze Łodzi podały do informacji publicznej wiadomość o planie budowy na ternie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego nowoczesnego Orientarium. Ten specjalny pawilon tematyczny ma być szansą na przyciągnięcie turystów do naszego miasta oraz zmianę modelu rozrywki i spędzania wolnego czasu wśród mieszkańców, a co ważniejsze ma przynosić miastu zysk. Wieść o nowej inwestycji oraz wizualizacje rozbudziły wyobraźnie łodzian. Także koncepcja zawartej umowy: zaprojektuj ­­– sfinansuj – wybuduj wydawała się być korzystna z punktu widzenia finansów miasta. Czy jednak tak duża inwestycja pozbawiona jest ryzyka? Czy władze miasta słusznie przewidziały zysk jaki ma wypracować Orientarium, bazując na doświadczeniach z wrocławskiego Afrykanarium? Czy rzeczywiście Orientarium w łódzkim zoo nie obciąży budżetu miasta i jego mieszkańców?

Z kolei w lutym bieżącego roku łodzianie dowiedzieli się o staraniach naszego miasta o organizację dużej imprezy tematycznej w 2024 zwanej potocznie „Zielonym Expo”. To kolejny pomysł na promocję Łodzi po przegranej zaciętej walce o prestiżowe EXPO 2022. W ramach tej koncepcji w ciągu najbliższych 6 lat ma powstać w miejsce wielka wystawa na terenie parków Baden-Powella i 3 Maja tworząc tym samym jeden, duży, centralny park w naszym mieście. Ponadto na terenie innych parków mają powstać ogrody tematyczne i pawilony ogrodowe, które mają zostać przekształcone w późniejszym czasie w klimatyczne kawiarnie, restauracje i przestrzenie publiczne. Czy miasto stać na taką inwestycję? Czy pomysł ten pokrywa się logicznie i finansowo z wcześniejszymi działaniami władz lokalnych polegającymi na sukcesywnej wycince drzew w Łodzi? Czy pozostawiona przestrzeń publiczna rzeczywiście zostanie właściwie spożytkowana i przyciągnie odwiedzających zamiast odstraszać brakiem opieki i nadzorem?

Na pytania czy te inwestycje mają sens, są potrzebne i czy zwyczajnie zostały „policzone z użyciem kalkulatora”  odpowiemy w gronie ekspertów, publicystów, zaangażowanych w sprawy lokalne mieszkańców i urzędników.

Do debaty zostali zaproszeni:

  1. Marta Madejska – Łódzka Gazeta Społeczna „Miasto Ł”
  2. Mateusz Walasek* – Radny Rady Miejskiej w Łodzi
  3. Krzysztof Wychowałek – Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
  4. Robert Kolczyński* – Dyrektor Wydziału ds. Zarządzania Projektami UMŁ
  5. Waldemar Marzec – Mieszkaniec Łodzi zainteresowany sprawami przyrodniczymi w naszym mieście
  6. Hanna Zdanowska* ­– Prezydent Miasta Łodzi.

Debatę poprowadzi Rafał Górski – społecznik, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO).

* w trakcie potwierdzania

Serdecznie zapraszamy!
W razie pytań prosimy o kontakt z Łukaszem Janeczko
E: lukasz.janeczko@inspro.org.pl | T: 512 034 283 |

Pozostańmy w kontakcie