fbpx

Wiadukty na Przybyszewskiego i Dąbrowskiego – czas na działanie!

Łódź, 26.11.2018

Prezydent Hanna Zdanowska, Urząd Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104, Łódź

Szanowna Pani Prezydent,

o przebudowie wiaduktu przy ul. Przybyszewskiego i bezpieczeństwie mieszkańców korzystających z niego mówi się od 8 lat. Już w 2011 roku Zarząd Dróg i Transportu dysponował ekspertyzą, z której wynikało, że estakadę trzeba zburzyć bo stan wiaduktu jest tak zły, że nie warto go remontować. Przez cały ten czas ani Pani Prezydent ani radni Rady Miejskiej w Łodzi nie zadbali o to, by środki finansowe potrzebne na budowę nowego wiaduktu znalazły się w budżecie miasta. Próbowano zrobić to raz, ale po tym jak okazało się, że nie będzie dofinansowania unijnego, w ramach projektu Tramwaj dla Łodzi, fundusze przesunięto na inne cele. Podjęto kolejną próbę, ale wciąż nie wiadomo czy zakończy się ona powodzeniem. W projekcie budżetu miasta na 2019 rok nie przeznaczono na ten cel ani złotówki.

Dzisiaj doszliśmy na skraj przepaści. Dalsze użytkowanie estakady zagraża bezpieczeństwu mieszkańców Łodzi. Teraz, dodatkowo w podobnym stanie jest wiadukt przy ul. Dąbrowskiego. To dwie kluczowe przeprawy dla łodzian zamieszkujących wschodnią część miasta. I jednocześnie, na obydwu ruch zostanie ograniczony ze względów bezpieczeństwa. Obok kierowców, ucierpią też pasażerowie komunikacji miejskiej, bo przystanki autobusowe na wiadukcie przy ul. Przybyszewskiego zostaną zawieszone, bez zapewnienia lokalizacji zastępczej. Wstrzymanie ruchu autobusów to kwestia czasu.

9 lat rządów Pani Prezydent (rok na stanowisku wiceprezydenta u Jerzego Kropiwnickiego i 8 lat na stanowisku prezydenta) to jak widać za mało by wyremontować chociaż jeden wiadukt przy ul. Przybyszewskiego. Wiadukt, który po otwarciu w 1978 roku nigdy nie był remontowany . Dzisiaj jest już po wyborach, prezydent i radni dostali wymarzone mandaty. Zatem czas wziąć się w końcu do roboty. Sprawa estakad na Przybyszewskiego i Dąbrowskiego to zadanie nie na jutro, nie na za rok, ale na wczoraj. Przed wyborami, władze miasta zapewniały mieszkańców, że sytuacja jest pod kontrolą. Jak się okazuje, jest o wiele gorzej niż mówiono.

Wzywamy Panią Prezydent do podjęcia natychmiastowych działań, które doprowadzą do remontu obu wiaduktów. Było wystarczająco dużo czasu by zgromadzić na to fundusze. Teraz jesteśmy pod ścianą i też czas na PR-owe działania się skończył.

Z poważaniem

Rafał Górski

Ruch miejski Łódź Jest Nasza